TFNation 2019 – zhodnocení

Jak jsme Vás informovali v minulých novinkách, letos poprvé vyrazila česká delegace Transformers fanoušků do Anglie na TFNation.

Tento evropský con se koná tradičně v srpnu v Birminghamu a letos měli fanoušci TF možnost se ho zúčasnit od 16.08. do 18.08.2019 v prostorách hotelu Hilton. Na rozdíl od Festivalu Fantazie se TFNation zaměřuje pouze na jedno jediné téma.

A co může návštěvník takového conu očekávat? Program začíná v pátek, kdy dochází k zahájení s pořadateli a následně započínají přednášky s lidmi z „brandže“.

TFNation každý rok hostí známé herce, dabéry, kreslíře a jiné. Letos se např. do Birminghamu dostavili: Jim Sorenson (spisovatel- Allspark Almanach), Peter Spellos (dabér – Sky-Byte), James Roberts (spisovatel – Last Stand of the Wreckeres, MTMTE, Lost Light), Gregg Berger (dabér – Grimlock), Marty Isenberg (spisovatel – Transformers Animated) a další.

Při pátečním programu jsme měli možnost například vidět přednášku s Jimem Sorensonem, který zde představil koncepty nikdy nevydaných figurek či scén z Generation 1 seriálu. Jedním z dalších přednášejících byl youtuber Crosshairs Productions, který vytváří stop-motion Transformers filmy. Na závěr programu se poté promítal film Bumblebee.

Sobota byla programově bohatší a zajímavější. Hned ráno se tísnily davy lidí před „obchodní halou Monarcha“ z jediného důvodu, koupě figurek a dalšího merche Transformers. Krome toho zde byla možnost tzv. „hrabárny“, kde jste mohli dohledat kousky, které Vám chybí do kolekce.

Rovněž bylo možné požádat kreslíře, dabéry, scénáristy o podpisy komiksů či plakátů, nebo jen tak do deníčku.

Toho dne ráno byly rovněž před Hilton přistavěny 4 vozy z filmové série Transformers, jeden Barricade a tři Bumblebee v různém provedení.

Kromě obchodu následovali další přednášky s Martym Isenbergerem (režisér TF Animated) a Greggem Bergerem (dabér Grimlocka). V odpoledních hodinách nás následně čekala přednáška o 4. sérii TF Animated o niž jsem Vás informovali v předchozích novinkách.

Závěr programu doplňoval cosplay a zábavné improvizované vystoupení Petera Spellose (dabér Sky-byta).

Celý cosplay můžete shlédnou na videu níže.

V neděli se opět otevřely dveře obchodní haly, kde se ještě konaly prodeje figurek a probíhaly podpisové akce. Přednášky s Martym Isenbergerem na téma TF Animated a na závěr plány do budoucna.

Za celý tým můžeme shrnout, že si všichni TFNation užili a protože každý z nás vyrazil na con s jiným očekávání, rozhodli jsme se Vám poskytnout pár recenzí:

Sachmet

HELL  YESS ! Znovu jsem si díky TFNation našla cestu k TF, předtím díky Bayformers jsem na Transformers zanevřela a přestala se o ně skoro zajímat. Proto jsem nad nabídkou jet na TFN zpočátku váhala, ale něcomi řeklo, ať to zkusím.
 Jak už asi víte TFN se koná v Anglii, což pro cizince je pozitivní, jelikož na dorozumívání oprášíte angličtinu a oni vám rozumí ( nebo se tak aspoň tváří ). Dále pokud uděláte nějakou chybu, například do někoho drcnete, jelikož stojíte na špatné straně ( ach ti převrácení angličané ) nevynadají vám, ale omluví se.
Což už i taková maličkost je pozitivní. A pokud jste si někdy říkali “ Měl/a bych už dospět“ pohled na obsazené stoly, které jsou plné figurek a okolo stojící lidé, kteří si *hrají* s figurkami, nebo se jimi chlubí, vás utvrdí v tom, že se nemáte za co stydět.
Najednou kolem sebe vidíte stejně zaměřené lidi, kteří se k sobě chovají velmi mile a vy si připadáte jak mezi svými.
Ač bylo vstupné na con dražší, nemuseli jste si navíc platit za podpisy. Naštěstí pozvaní hosté byli velice sympatičtí a nevadilo jim hodit podpisy na několik věcí najednou, které jste před nimi vyložily.
Přednášky též nezklamaly, slyšet o tom jak by pokračovala 4 série Animated přímo od dabérů je nezapomenutelné. Samozřejmě i ostatní přednášky neztrácely na kvalitě.
Když to shrnu kolem a kolem, TFN doporučuji.

PS: nikdy se nesmějte druhým ohledně velikosti kufru, nebo že jim nebude stačit. Nikdy nevíte kolik figurek si odnesete vy domů ( nebo stačí jedna velká jak kufr…)

Julia

Rozhodně nejlepší Transformers akce, kterou jsem zatím zažila. Neuvěřitelně super, že všechno se točí kolem TF a všude jsou lidé, kteří si myslí na to stejné – je to fakt bomba pocit. Různorodé zábavné aktivity (osobně jsem si užila panel „Stop! Go!“ od Joe Powella a Transformers kvíz – podařilo se zahrát si s cizími, ale moc příjemnými lidmi) a samozřejmě cosplay a prodejci. Ráda jsem procházela stánky prodejců – ulovila jsem hodně suprových věcí, většinou od kreslířů, protože miluji takové zvláštní věci. Určitě i figurky, na které se dá dívat nekonečně – na staré i nové, něco ulovit takového výběru je opravdu zážitek samo o sobě. Navíc, potkala jsem Petera Spellose, Jacka Lawrence a Jamese Robertse, od kterých mám autogramy, což absolutně nemá chybu! Rozhodně celé to za to stojí, i když je to fakt drahé.

Osobně jsem neocenila trochu chudší program na 1. den festivalu – nebyly tam ještě prodejci a nebylo tam natolik moc zajímavých panelů, aby se tam trochu občas nenudilo. Možná to bylo i tím, že jsem se nešla s někým jiným seznámit, ale když je tam člověk poprvé a třeba více introvertní, tak je to otázka. Na druhou stranu jsme využili tento čas na obchody ve městě, což nebylo špatné, ale minus pro samotný program festivalu. Druhá věc – pro mě nebylo až natolik moc zajímavé hlavní téma letošního roku, a byla velká škoda, že se skoro nijak nezmiňovali o 35 výročí Transformers Universe. Ale to jsou drobnosti, které moje pocity moc neovlivnily.

Jorssk

Klady:
– Přednášky a diskuzní panely, které byli dosti zajímavé a přínosné. Tento rok například předčítání prvních třech epizod TF Animated ze čtvrté řady nebo nikdy neuveřejněné koncepty ze seriálů a filmů.
– Nákupní hala, která byla otevřená od soboty do neděle. Byla zde možnost sehnat ledacos do své sbírky. Od novinek po starší kousky. Výborné jsou „hrabárny“ kde máte v krabicích figurky v pytlíčkách za přijatelné ceny a můžete si tak doplnit sbírku, aniž byste za ně utráceli nehorázné peníze na Ebay.
– Setkání s celebritami – focení i podpisy byli zadarmo (v ceně vstupného). Všichni přítomní byli velice příjemní a přátelští. Byla zde i možnost si s nimi popovídat o jejich tvorbě.
– Velice přátelská komunita, lidé zde byli velice ochotní s čímkoliv pomoct nebo poradit.
– Výborná organizace. O všem měl člověk přehled. Všude se bez problémů dostal

Zápory:
– V nákupní hale by to chtělo více prodejců s oblečením. Chyběli například tematická trička. Taky mi přišlo že vzhledem jak moc se to točilo kolem komiksů byl jeden komiksový stánek málo.
– Prostory jsou dražší, jelikož se to pořádá v Hiltonu. Jíst a pít se zde moc nevyplatí, natož se tu ubytovat.
– Každodenní patnácti minutové dojíždění na akci. Sice to krapet leze do peněz, ale stále se to vyplatí.
– Lépe popsané jednotlivé přednášky. Občas byl popis dosti matoucí a člověk z něj nepoznal o čem přednáška nebo diskuzní panel skutečně bude. Případně ty důležité by mohli mít tučně zvýrazněné.

Jakub

Zápory:
– Nejvíce mi asi vadili fronty, (ale ty byli jen málo, většinou ráno před otevřením, čekali jsme asi 10 minut)
– A v pátek byl docela slabý program oproti sobotě a neděli

Klady:
– Figurková hrabárna
– Možnost setkat se s různými hosty (letos na TFN byl například dabér G1/Fall of Cybertron Grimlocka, nebo různými comicsovými tvůrci)
– Možnost sehnat nějakou figurku za daleko nižší cenu, než je například na E-bayi
Potkáte spoustu zajímavých lidí

Lusa

Pro mě byla návštěva conu rovnou dvojitým zážitkem, nejdříve můj první let letadlem a poté moje první návštěva zahraničního conu. Předběžně člověk věděl, co ho na conu může čekat, ale rozhodla jsem se, že se nechám překvapit. I když páteční program byl o něco chudší, než oproti sobotě, měla jsem alespoň možnost vidět přednášku od Crosshairs Productions, kterého na youtube sleduji. Otevření prodejní haly byl opět zážitek sám o sobě, tolik lidí ve frontě čekající na prodej figurek, jsem sama nečekala. Milým překvapením byla přistavená filmová auto, přičemž Bumblebee z posledního filmu byl zřejmě někoho místního, protože měl volant na druhé straně. Nejvíce mě ale nejspíše potěšila komunita fanoušků, kdy se člověk po chvíli cítil jako doma, bez žádného omezování, že lidi na vás budou divně koukat. Také dostupnost zboží, ať už figurek, nebo komiksů byla zde naprostou samozřejmostí, a to nejen na conu, ale i po Birminghamu, kam jsem nakonec též vyrazili na prohlídku centra. Úžasné byly rovněž i přednášky o TF Animated a další program, jako třeba cosplay. Zřejmě si tuto akci nenechám ujít ani příští rok.
Naše letošní úlovky

Již nyní víme, že TFNation 2020 bude probíhat v hotelu Hilton v Birminghamu od 14.08. do 16.08.2020 a jeho tématem bude Transformers Prime. Tak snad i příští rok vyrazí další česká invaze směrem Anglie.