Transformers: Beast Wars a Beast Machines

Transformers Beast Wars přišli na obrazovky v Americe roku 1996. Pro TF vesmír, to bylo velké oživení této značky. Představovat Transformery, kteří se transformovali do realistického, organického typu zvířat, namísto tradičních vozidel či mechanických bestií.

Na rozdíl od jiných univerz v Beast Wars sériích spolu nebojují Autoboti a Decepticoni, ale strany Maximalů a Predaconů. Původ těchto stran nebyl nikdy vysvětlen, jsou zčásti považování za potomky Autobotů (Maximalové) a Decepticonů (Predaconi).

Ačkoliv byl seriál původně odsouzen fanoušky, na druhou stranu, to bylo pro Transformers oživení a figurky šly rychle na odbyt. Roku 1998 přicházejí Japonci se seriálem Beast Wars II, který ovšem s americkým seriálem nemá dějovou spojitost.

Nakonec si seriál fanoušky získal, a tak bylo roku 1999 uvedeno přímé pokračování série, pod názvem Beast Machines. Na toto univerzum ovšem nenavazovali žádné japonské série.

Beast Wars

Transformers: Beast Wars se vysílal v Americe v letech 1996 až 1999, série měla 52 episod po 20 minutách, rozdělených do tří sérií.

 

Děj začíná v neznámém hvězdném systému, kde se otevře portálové okno a z něho vyletí dvě lodě, predaconská, kterou stíhá loď Maximalů. Obě lodě, nesoucí už náznaky bitvy, na sebe okamžitě zaútočí a nakonec obě lodě nouzově přistanou na neznámé planetě, která je osídlena jenom zvířaty.

Maximalové na sebe vezmou podobu těchto zvířat, žijících na planetě, zatímco Predaconi zvolí do svých módu podobu pravěkých, vyhynulých zvířat, dinosaurů.

Optimus Primal (gorila), vůdce Maximalů spolu se svými vojáky: Rhinoxem (nosorožec), Rattrapem (potkan) a Cheetorem (gepard) se vydávají prohledat planetu. Už ze skenování planety zjišťují, že se zde nalézají naleziště energonu, což vypovídá o mimozemské aktivitě.

Zatím na místě ztroskotání Predaconské lodi, se Predaconi předvádějí v nových módech, obviňuje první důstojník Dinobot, svého vůdce Megatrona (T-Rex), že je neschopen velení. Na to na Dinobota zaútočí Scorponok a Dinobot po výbuchu odletí neznámo kam.

Megatron ho nechá svému osudu a raději se zaměří na novou planetu, původně měli přistát na Zemi, ale jelikož jsou zde velká naleziště energonu, nehodlá Megatron už dále nikam cestovat a rozhodne se vytěžit energon zde. Nejdříve, ale musí zničit Maximaly, vydávají se tedy své soky najít.

Jako první ovšem Maximaly najde Dinobot, který se rozhodne ukončit život Optima Primala, nakonec se ale Dinobot obrátí proti Predaconům a přechází na stranu Maximalů, tak začínají zvířecí války…

Beast Machines

Transformers: Beast Machines se vysílal v Americe v letech 1999 až 2000, série měla 26 episod po 20 minutách, rozdělených do dvou serií.

 

Opět zde máme frakci Maximalů, ale oproti Beast Wars, už zde nejsou Predaconi, ale Vehiconi, armáda slepě poslušných vojenských Transformerů, které ovládá Megatron. Série se tentokráte odehrává na Cybertronu. Hlavní myšlenkou této série byla možnost, že by Cybertron mohl být organickou planetou.

Na začátku příběhu se Optimus Primal probírá na své domovské planetě, ale neví, co se přesně stalo. Poslední co si pamatuje, je že jeho tým Maximalů odlétal ze Země s uvězněným Megatronem, zpátky na Cybertron.

Nyní je, ale sám, bez svého týmu a ještě po něm jdou Motorcycle droni, Optimus se snaží uprchnout a při schovávání náhodou narazí na Rattrapa, který je na tom úplně stejně se vzpomínkami jako on. Navíc se ani jeden nemohou transformovat a zůstávají uvězněni ve zvířecím módu, droni jim jsou v patách, ale naštěstí jim na pomoc přijde Cheetor.

Dronů je, ale stále více a tak musí Maximalové utéci a nakonec se zachrání v Blackarachii pavoučí síti. Optimus rozhodne, že by měli postoupit hlouběji do podzemí, kde po nich droni nepůjdou. Pomocí sítě Blackarachnie sestoupí všichni do podzemí.

Zde nacházejí počítač Oracle, který všechny přetransformuje, na organická zvířata s mechanickými díly. Droni, kteří je pronásledovali, je opět najdou, ale i po přetransformaci se Maximalové nemohou nadále transformovat.

Jsou tedy nuceni utéci, a tehdy se Optimovi povede transformovat, protože najde svoji vnitřní rovnováhu, a díky tomu všechny zachrání.

Mezitím v citadele vše sleduje tajemná postava, která chce vyhubit nečisté, organické Maximaly, není to nikdo jiný než Megatron, nynější vládce Cybertronu. Pro Maximaly začíná boj a útěk o život před drony a záchrana své rodné planety.

Zhodnocení

Klady

Nový nápad použít pro Transformery zvířecí podobu, má do dnes své fanoušky a tvůrci se k postavám z Beast Wars vracejí.

  • Blackarachnia a Waspinator v TF Animated
  • Airachnid v TF Prime

Poprvé se zde objevila funkce Fuzor, což je naskenování dvou druhů zvířat, které potom splynou v jedno. (Silverbolt – okřídlený vlk, Quickstrike – škorpion-kobra)

  • V sérii Prime v díle: „Operation Bumblebee“ se o ní, při spánku zmínil Ratchet.

Vtipně pojaté scény.

  • Predaconi se zotavují ve speciálních vanách, kde si dávají lázně, Megatron v této soukromé vaně má i gumovou, žlutou kachničku. Popřípadě, Megatron si i čistí zuby na své zvířecí hlavě.
  • Rhinox, který se přejí, a potom má problémy s trávením.
  • Maximalové oslepnou a začnou spoléhat na své zvířecí smysly, načež se Dinobot sebevědomě rozeběhne a narazí do stromu.

Série nám ukazuje i soukromý život Transformerů.

  • Láska dvou Maximalů, Tigerhawka a Airazor. Později se do sebe zakoukají Maximal a Predaconka, Silverbolt a Blackarachnia.

S novou série přicházejí nové komiksy.

Vhodné pro fanoušky, kteří nemají rádi lidský charakter v TF univerzech.

Zápory

Beast Wars byl první TF seriál, který byl natočen pomocí počítačové grafiky, na svou dobu, to byla novinka, ovšem dnes už to fanoušci hodnotí negativně.

  • Velkým mínusem, byla holá krajina s pár stromy.

Fanoušci se nesmířili s tím, že Optimus Primal na sebe vzal podobu gorily.