Transformers: Generation 1

Transformers_Generation_1_LogoVše začíná na začátku 70. let minulého století, kdy japonská společnost na výrobu hraček Takara získává práva na vlastní propagaci americké série G. I. Joe společnosti Hasbro. V Japonsku jsou hračky vydávány pod názvem „Combat Joe“, jejichž úspěch si brzy vyslouží několik navazujících, tentokrát už čistě japonských sérií, které v roce 1974 vyústí v edici hraček Microman, která zase na oplátku putuje k Hasbru, které ji vydávají pod názvem Transformers.

V 80. letech už jsou Transformers v Americe bezkonkurenčním hitem a proto ve své západní podobě cestuje zpět do Japonska. Takara a Hasbro tak ovládají svět Transformers společně, přestože každý na svém hřišti. Obě firmy si ale brzy uvědomí, že jen prodávat různé figurky nestačí. Potřebují konkrétní charaktery a příběh, do kterého by se vpasoval hlavní tahák hraček – transformace. Tohoto úkolu se v roce 1984 chopí hned dvě média: animovaný televizní seriál, pod záštitou Hasbra a komiksové sešity, jejichž vydavatelem byl Marvel.

Vzniká tak prvotní a nejzásadnější dějové univerzum, bez kterého by následující příběhy nikdy nemohly vzniknout. Na tento seriál později navázali Japonci, kteří pokračují v příbězích o Headmasterech.

transformersG1Generation 1

The Transformers: Generation 1, se vysílal v Americe v letech 1984 až 1987, série měla 98 epizod po 22 minutách, rozdělených nerovnoměrně do čtyř sérií. Druhou a třetí sérii spojoval film s názvem: The Transformers: The Movie

Příběh začíná na vzdálené planetě Cybertron, domovské planety inteligentních robotů, sužované už dlouhé cykly Velkou válkou, mezi dvěma stranami. Autoboty, které vede Optimus Prime a Decepticony pod velením Megatrona. Obě strany potřebují k přežití energii, ale zdroje na jejich planetě začínají už docházet. Proto se Optimus Prime se svými Autoboty rozhodnou odletět ze Cybertronu a hledat energii na jiných planetách. Ale Decepticoni mají své špehy všude, a tak se o odletu z planety doslechne i Megatron a rozhodne se Autoboty následovat, aby je mohl zničit. Během letu se Decepticoni nalodí k Autobotům a začnou bojovat, přitom ztratí kontrolu nad svou lodí a ta ztroskotá na prehistorické planetě Zemi.
Po čtyřech milionech let se náhodným výbuchem sopky probouzejí Transformeři k životu a začínají objevovat planetu, na které přistály. Obě strany na sebe vezmou podobu strojů z této planety a jejich boj pokračuje zde na Zemi.

Příběhy v první a druhé sérii, se většinou točily okolo toho, že Autoboti bojovali proti Decepticonům, kteří se za každou cenu snažili vytěžit, co nejvíce energii z planety Země. Děj se též nejednou přenesl na planetu Cybertron, kde bojovali další skupiny Autobotů a Decepticonů o energii, které stále nebylo dostatek. Lidstvo navíc bylo obeznámeno o výskytu Transformerů na jejich planetě a Autoboti sami s lidmi úzce spolupracovali.

Transformersmovie86Po druhé sérii vznikl celovečerní film The Movie, který udělal tečku za příběhy ze Země a dostal nás znovu na Cybertron, příběh se posunul do roku 2012. Cybertron ovládli Decepticoni a Autoboti založili své základny na měsících u Cybertronu. Optimus Prime posílá pár svých vojáků na novou pozemskou základnu, kterou má pod velením Ultra Magnus. Kromě známých postav z předchozích sérií se seznamujeme i s novými Autoboty a lidmi. Jedním z nich je syn Spika a Carly, Daniel, který na pozemní základně žije s Autoboty.
Decepticoni ovšem Autoboty znovu na Zemi sledují, tentokráte ovšem rovnou jednají a všechny Autoboty, doposud známé postavy, chladnokrevně povraždí. Následně potom Decepticoni zaútočí na pozemskou základnu, kde pokračují v zabíjení. Nakonec na Zemi dorazí Optimus a svede svou poslední bitvu s Megatronem. Oba dva utrpí smrtelná zranění a Optimus nakonec po předání Matrixu vůdcovství umírá. Megatron je opraven od Unicrona, požírače světů a stane se z něj Galvatron.

Po filmu přichází třetí série seriálu, která začíná tam, kde seriál skončil, Velká válka konečně skončila a vůdcem Autobotů se stává Rodimus Prime. Postavy známé z filmu zůstávají a na scénu se dostávají Quintessoni, zvláštní forma robotů s pěti otočnými hlavy, ti se později ukazují, jako stvořitelé rasy Transformerů, kteří pro ně byli jako otroci. Před tisíci let, ovšem byli nuceni Cybertron opustit, protože se Transformerům povedlo vzbouřit se a vyhnat je. Nyní se opět vrátili, aby tuto rasu zničily.
Na scénu se vrací Galvatron se svými Decepticony. Ke konci série se vrací Optimus Prime, který se opět stane vůdcem Autobotů a nakonec uzavře mír s Galvatronem.

Ovšem ve čtvrté sérii, opět Decepticoni zaútočí na Autoboty. Decepticoni totiž chtějí opět dobít Cybertron. V této krátké třídílné sérii vzniká nový druh Transformerů, Headmastři. Roboti s člověkem v hlavě spojené v jednu bytost. Nakonec po dlouhém boji, se povede Autobotům zvítězit a na Cybertronu započne nový zlatý věk.

Zhodnocení

Klady

Základ celého universa. Seriál se stále těší velké popularitě a má své stálé fanoušky. Univerza vzniklá po G1 se na původní seriál vždy nějak odkazují.

 • Nejnovější seriál Prime se v mnoha ohledech odkazuje na původní seriál G1.
 • Seriál Animated začíná tím, že si Optimus Prime pouští záznamy z Velké války, tyto historické záznamy jsou pořízené právě z G1.
 • V TF3 byly použity nápady ze dvou epizod série G1 (Odlet Transformerů ze Země a Cosmic Rust)
 • Hlavní hrdina ve filmové trilogie Sam Witwicky, má stejné přijmení, jako hlavní hrdina G1 Spike Witwicky. Samova přítelkyně v TF3 se jmenuje Carly, jako Spikova přítelkyně v G1.

Seriál oživil bezejmenné hračky. Charaktery vzniklé v této sérii, se objevují i v dalších univerzech s odkazem na G1.

 • Optimus Prime, Megatron, Bumblebee, Starscream, Shockwave, Soundwave, Jazz, Wheeljack, Ratchet, Arcee, Dinoboti, Constructiconi a další

Vtipně pojaté scény.

 • Optimus hraje Basketball, přičemž míč nemění velikost, ať je v rukou Transformera, či člověka.
 • Surfování na mořských vlnách.
 • Decepticoni se více posilní energonem, tedy se opijí.
 • Transformeři mají velmi odlišný vztah k hudbě, co se některým Transformerům líbí (Blaster, Jazz) to ostatní ze základny považují za rámus a trpí, když to náhodou vyposlechnou.

Vznik komiksů, používajíc podobu Transformerů z G1, ovšem s jiným průběhem děje, který se celkově liší od seriálu.

Zápory

Dnes už lehce minecraftový vzhled, problémy s animací.

 • Docházelo k omylům vybarvení postav, vše se kreslilo ručně. (Skywarp stojící vedle Starscreama dostal na jednu scénu stejné barvy, jako Starscream).
 • Někdy se změnila velikost postav.

Série navazující na G1 od Japonců nedosahovala popularity G1. Zatím žádný pokračující seriál, nedosáhl úspěchů Generation 1.