Peter Cullen oslavil 71. narozeniny

Peter Cullen oslavil 71. narozeniny

Když se řekne Peter Cullen, fanoušci TF se nemusí dlouho rozmýšlet a odpoví Optimus Prime. Bohužel v našich končinách není toto jméno, moc známe. Takže naši rodiče, natož prarodiče neví, kdo tento muž je, ale zkuste se jich zeptat, zda znají oslíka Íjáčka z Medvídka Pú. Určitě vám to odkývají, že Íjáčka znají a přitom Íjáček a Optimus Prime mají jedno společné. Oba dva dabuje Peter Cullen a před několika dny oslavil 71. narozeniny.

Peter Cullen se narodil 28. července 1941 v Montrealu v Kanadě, jako jedno ze tří dětí Henryho L. Cullena a Muriel McCann.
Cullenův starší bratr Larry, byl inspirací pro hlas Optima Primea, kdy Cullen napodoboval jeho klidný, kontrolovatelný, autoritativní přístup v závažných situacích.
Larry byl svému bratrovi též velkou oporou, zemřel minulý rok ve věku 71 let. Episoda Partners, z nejnovější série Prime, byla věnována jeho památce.

Ještě před Transformers se Cullen začal živit v Americe jako dabér, zahrál si i v několika filmech, ale poté se už věnoval jenom dabování.
Filmografie Cullena je dosti rozsáhlá, takže uvedu jenom několik známějších seriálů, ve kterých daboval.

  • 1981: Spiderman, Spiderman a jeho úžasní přátelé – Red Skull, Bruce Banner, Hulk, Crusher Hogan, Mysterio
  • 1982: Knight Rider – K.A.R.R.
  • 1984: Transformers – Optimus Prime, Ironhide
  • 1985: G.I.Joe – Zandar, Airborne, Mr. C.
  • 1987: My z kačerova – admirál Grimitz, nejstarší Rafan
  • 1988: Medvídek Pú – Íjáček
  • 1989: Rychlá rota – Monty Jack

Ale jak vůbec Peter Cullen k Optimovi Primeovi přišel?
První seriál Transformers se v Americe vysílal roku 1984, když tehdy Cullen šel na konkurz na hlas robota Optima, měl za sebou už zkušenost s dabingem. Když tehdy četl Optimův charakter, viděl v tom příležitost roku. Ovšem dbal na radu svého staršího bratra, který mu tehdy řekl: „Petere, nebuď hrdinou Hollywoodu, buď skutečným hrdinou. Skuteční hrdinové nekřičí a nepůsobí tvrdě. Jsou natolik silní být mírní, tak mají kontrolu sami nad sebou.“

Cullen říká, že Optimus je jeho oblíbený hlas, inspirací pro hlas mu byl právě Larry, vojenský kapitán, který sloužil ve Vietnamu. „Když přišel domů, viděl jsem, že se změnil. Byl klidnější, byl mužem a mně hrdinou.“ Říká Cullen. „Sledoval jsem ho a poslouchal ho. Nikdy jsem neměl možnost být superhrdinou. A když jsem našel a slyšel ten hlas, který vyšel ze mě, zněl jako Optimus.“

Později se Cullen dozvěděl, že kromě role Optima získal i roli Ironhida. Cullen daboval Optima Primea až do konce třetí řady. Ve filmu, který spojoval třetí řadu a čtvrtou řadu, Optimus Prime zemřel, ovšem s tím se nemohli smířit fanoušci. Kterým Optimus Prime, tak i Peter Cullen přirostl k srdci natolik, že se Optimus Prime opět do seriálu vrátil.

Od roku 1984 uplynulo již 28 let a po celou tu dobu můžeme Cullenův hlas vídat v roli Optima Primea. Ovšem není tomu tak u všech univerz, například v Transformers Armada, Energon a Cybertron dabuje Optima Garry Chalk (Hvězdná brána – generál Chekov). A v Transformers Animated se dabování ujal David Kaye, který nově v sérii Prime dabuje Incepticona Hardshella.

Jinak pokud jde o další Transformers univerza (Prime, Rescue Bots), Transformers filmy, nebo Transformers hry (hry k filmům, War for Cybertron, Fall of Cybertron a jiné). U všech můžete v hlavní roli Optima Prima najít dabéra Petera Cullena.

Co ještě více říci k tak úžasnému člověku, jako Petter Cullen je? Kromě toho, že když se objeví na amerických festivalech, jako je Bot-Con, či Comic-Con. Lidé vstávají ze židlí, tleskají a vítají ho. Při autogramiádách ho pak nadšeně objímají a kde komu ukápne slzička. Pro tyhle lidi je Optimus Prime hrdina a vzor.

Peterovi Cullenovi bych přála, ještě hodně šťastných let, jak v osobním životě, tak i v pracovním s Optimem Primem.


Peter-Cullen


Peter-Cullen-a-Steve-Blum


Peter-Cullen-a-objetí-od-fanouška


Peter-Cullen


Ironhide-a-Peter-Cullen