211 – Flying Mind

Megatron zjišťuje poškození své lodi, která ztroskotala na zemi. Bude zřejmě trvat nějakou dobu, než bude opět schopna letu. Soundwave mezitím Megatronovi ukazuje, jak je možné, že loď ztroskotala, díky Bulkheadovi. To Megatrona naštve a chce se velmi rychle Autobotům pomstít, napadne ho tedy šílený nápad. Použít temný energon, jako palivo lodi, Knock Out s tím nesouhlasí. Protože sice temný energon rychle dodá lodi potřebnou energii, ale jeho vedlejší účinky, se nedají odhadnout. Megatron, kterému v žilách též proudí temný energon, ale nakonec palivo použije. Loď se ponoří do temných barev, ale opravdu vzlétne.

Bulkhead mezitím vypráví na základně ostatním, jak se mu povedlo dostat se z lodi. Všichni se shodují na tom, že by teď bylo nejlepší na Decepticony zaútočit, když jsou zranitelní. Optimus, ale namítá, že jsou stále v převaze, navíc teď se k nim ještě připojili Insecticoni. Nakonec ale, když zachytí silný signál z Decepticonské lodi s konečnou bitvou souhlasí a chce použít pro tyto účely extraktor jiskry, aby konečně mohl ukončit válku. Autoboti se vypraví k Decepticonské lodi, která je už opět na ve vzduchu, Autoboti se k ní postupně snaží dostat extraktor jiskry, ale loď je postupně vyřazuje s pomocí stázovacího děla. Optimovi, jako jejich poslední naději, se podaří dostat nejblíže, ale i jeho zasáhne dělo a Optimus se zřítí k ostatním Autobotům. Megatron potěšen z výsledků, ihned poroučí, aby loď vyzvedla extraktor a Autobotí těla. Ale loď z nevysvětlitelného důvodu otočí směr letu.

Megatron chce vysvětlení, ale vehicon spravující loď nechápe co se děje a když se pokusí přepsat protokol, je od lodi usmažen. To už se loď sama ohlásí Decepticonům, že přebrala velení na své misi za Iaconskými relikviemi, každý kdo bude rušit průběh, bude zneutralizován. Ratchet netuší, co se mohlo stát, když Autoboti byli dáni do stáze, nikdy takovou zbraň u Decepticonů neviděl. Navíc loď otevřela komunikační kanál a nekryje se, takže všechny napadne, že by mohl Ratchet zavolat Megatronovi.

Loď navíc začala sama překládat záznamy z projektu Iacon. Megatron chce mít, ale nad svou lodí kontrolu, a tak nařídí, aby tím Decepticoni dosáhli všemi možnými prostředky. Loď je, ale všechny zneutralizuje a nakonec, když chce Megatron vyndat temný energon a tím opět získat velení nad svou lodí, je též zneutralizován. Ratchet se tedy nakonec pokusí s Megatronem spojit, ovšem ozve se mu loď, která ho informuje o své misi za relikviemi a že pokud budou zasahovat, budou též zneutralizování. Agenta Fowlera napadne, že když má Decepticonská loď otevřený signál, mohli by se tam nepozorovaně dostat a stáhnout Iaconskou databázi, jejich životy nebudou ohroženy, protože je loď nevidí. Ratchet je tady přesune na loď, kde se Fowler s dětmi dostane k nejbližšímu portu, kde je zneutralizovaný Knock Out a připojí na ní disk, aby stáhli Iaconskou databázi. Při tom zjistí, že loď zahájila svůj hon na první relikvii, která je v New Yorku.

Nemohou ovšem dopustit, aby loď doletěla na Manhattan a začala ničit domy, při hledání relikvie, a tak se jí pokusí vypnout. Fowler, ale při prvním pokusu dostane ránu a zůstane ležet v bezvědomí. Jack, Miko a Raf, dojdou do strojovny, kde naleznou i Megatrona, který se snažil vytáhnout temný energon, ale nepovedlo se mu to. To už loď detekuje signály lidí a začne na ně útočit. Jacka nakonec něco napadne a nechá jedno chapadlo lodi, které po nich šlo, aby narazilo do Megatrona, ten padne na zem, ale přitom se pohne páka a temný energon vytáhne. Děti, ale musí rychle utíkat, protože coni se začínají probouzet ze stáze.

Ratchet jim otevře most a Miko a Rafem odvedou Fowlera, Jack se ale vrátí, aby vytáhl disk s částí nahrané databáze Iaconu. Jenomže v té chvíli se ze stáze probudí i Knock Out, naštěstí Jackovi na pomoc přijde Ratchet. Autoboti se též probudí ze stáze a nyní před sebou mají čtyři řady dekódovaných souřadnic Iaconských relikvií, stejně jako Decepticoni. Nyní je na nich, aby se k relikviím Cybertronu dostali rychleji než Decepticoni, kteří nyní už krouží nad New Yorkem…