124 – One Shall Rise část 1.

Optimus stále nechápe, proč temný energon vybuchuje ze země, to už je, ale Megatron připraven ho zabít. Naštěstí se otevře most a z něho vyskočí Bulkhead, který Megatrona odláká pryč od Optima, takže se Arcee s Ratchetem, povede ho dostat do mostu na základnu. Optimus je vysílen, protože na něj působil dlouhou dobu temný energon. Na základně už vidí Rafaele, kterému je už lépe, June, se ale na Autoboty stále zlobí, takže se nakonec rozhodne děti ze základny nadobro odvést. Nakonec odjíždí jenom s Rafem, protože Miko odmítla s ní jet a Jack též.

Se základnou se o chvíli později spojí agent Fowler. Na Zemi se začínají dít podivné věci, matka příroda se jakoby zbláznila, bouře, tsunami, zemětřesení a všechno se to stalo přesně ve stejnou chvíli, co vybuchla sopka, ze které tryská temný energon. June s Rafem jedou k Jasperu, když je jedna taková nenadálá bouře zastihne, následné tornádo je chce stáhnout do víru, naštěstí je včas zachrání Bumblebee a odveze zpátky na základnu.

Decepticoni mezitím těží temný energon u sopky a nakládají ho na loď. Na Autobotí základnu později dorazí i Fowler a příjemně ho překvapí Junina přítomnost. Ratchetovi nedával signál, který vycházel ze zemského jádra smysl, ovšem po chvíli, když ho převedl na zvuk. Všichni na základně mohou slyšet bušení jiskry, cybertronského srdce. V sopce se mezitím Unicron probouzí ze svého spánku. Když už Autoboti ví, že jde o Unicrona, rozhodne se Optimus převyprávět příběh o Unicronovi a Primesovi. Kdy tito dva titáni spolu mnohokrát bojovali, ale Unicron byl poražen až tehdy, když Primes stvořil třináct Primů, kteří Unicrona vyhnali. Primes se poté stal jádrem Cybertronu z Unicrona se stala Země.

Megatron nechává velení Airachnid a sám míří k sopce, aby promluvil s Unicronem, chce aby společně dobyli planetu a Megatron by vládl jeho jménem, ale Unicron tento návrh zamítne. Ovšem ucítí sílu Primuse, Optima, posledního z Primů a nakonec se ho rozhodne zlikvidovat sám. Optimus prochází místem, kde je naleziště bohaté na rudu, což napovídá, že přírodní kovy jsou rozšířením Unicrona. Ratchet poté informuje Optima, že detekuje nárůst Unicronovi jiskry. O chvíli později se Optimovi Unicron ukáže a vystoupí ze skály, sestaven z kamení. Optimus se ho snaží přesvědčit, aby ušetřil lidstvo, protože když se probudí úplně, Zemi zničí. Unicron má ale jiné plány a na Optima zaútočí, tomu se povede ho zničit, ovšem o chvíli později se skály vystoupí další a další kamení Unicronové, aby Optima zničili.