102 – Darkness Rising část 2.

Starscream si užívá poslední minuty svého velení, dokud nevyjde ze stínu Megatron a převezme vládu do svých drápů. Starscream se ihned pochlubí, že nalezl velké množství energonu během, lordovi nepřítomnosti. Megatron mu vysvětlí, že během tří let své nepřítomnosti na Zemi, objevil jiný způsob, jak sehnat armádu a to díky Temnému energonu. Zkrystalizované krvi Unicrona Ničitele, pověsti praví, že jeho krev je opakem jiskry a dokáže vzkřísit mrtvé. Aby se Starscream vyhnul vlastnímu obětování, pro vyzkoušení funkčnosti Temného energonu, nabídne lordovi použít tělo Cliffjumpera.

Mezitím co Optimus dětem vysvětluje, jaké hrozbě čelí, detektor pohybu oznámí Autobotům pro ně známou návštěvu. Není tomu nikdo jiný, než speciální agent Fowler, který je komunikačním článkem mezi Autoboty a vnějším světem. Děti se tak musí ukrýt, jakmile Fowler přijde do základny, ihned na Optima vychrlí zprávy o nehodách při pronásledování Decepticonů a hlášení o uhánějící modré motorce a žlutém autu. Optimus ho však ujistí, že má vše pod kontrolou, ale jakmile se Fowler dozví o návratu Decepticonů, chce informovat Pentagon. Ale Optimus ho ujistí, že Autoboti vše vyřeší sami a armáda by ničemu nepomohla.

Megatrov využije dárek od Starscreama ke zjištění, jak a zda-li Temný energon funguje. K jeho údivu vše probíhá dokonale, Cliffjumper se probudí k životu. Ale má to jeden malý háček, stane se díky Temnému energonu zombie, prahnoucí po boji a energonu, je neovladatelný a tak ho Megatron zlikviduje, kus Cliffova těla padá ze skály, kamsi dolů.

Ratchtet zachytí Cliffův signál, toho se chytí Arcee a je rozhodnuta Cliffa najít. Všichni tedy až na Ratcheta a děti, vyráží pozemním mostem (brána která umožňuje se přemístit kamkoli na Zemi) za signálem.
Autoboti se vynoří v dole plného energonu, ve kterém těží decepticonští droni. Autoboti si to k nim svérázně nakráčí s úmyslem hledat Cliffjumpera a droni na ně ihned zaútočí. I když důlní droni k útoku použijí i těžební techniku, velmi rychle začnou prohrávat.
Na autobotí základně, zkouší Miko Ratchetovi nervy a zjišťuje, na co vše může sáhnout, ale Ratchet ji odbude s tím, že jsou všechny ty tlačítka rozbitá. Pak se na monitoru ozve error. Raf se diví, jak to že používají lidské počítače. Ratchet ho ujišťuje, že si nemohli vybírat, ty počítače už tu byli před nimi, než vláda Autoboty nastěhovala do této bývalé raketové základny. Raf, ohromí Ratcheta, když se chopí svého notebooku a počítače na základně přeprogramuje a tím je zbaví erroru.

Megatron zjišťuje, jak získat kontrolu nad Temným energonem, když tu se ohlásí Starscream ohledně napadení dolu. Megatron však ještě nechce přivítat svého dávného přítele Optima Primea osobně, nařídí tedy odlet a zničení dolu.
Arcee spatří Cliffovo tělo a ihned se za ním vrhne, ostatní ji kryjí. Jakmile však Arcee sáhne na tělo, Cliff se probudí k životu a chce ji napadnout, jenže jí vyklouzne a spadne dolů mezi energonové krystaly, kde se zničí.
V tom se nad nimi objeví Starscream a přivítá je bombou, Autoboti se hned dají na úprk, jen tak tak se jim podaří dorazit na základnu. Optimus se vyptává Arcee, co se stalo s Cliffjumperem, Arcee znavena a zklamána vypoví, že už to nebyl on, jakoby na něm Decepticoni dělali nějaké pokusy, jako za války… Zhroutí se na zem. Ratchet zrentgenuje Arcee a objeví na její ruce fialovou tekutinu, Arcee vypoví, že tím byl Cliff obalen, Ratchet uzme vzorek a nařídí ji, aby prošla dekontaminační koupelí.

Děti tak poznají, že tyto bytosti, Autoboti a Decepticoni, cítí a mohou i umřít. Ale také zjišťují, že zde není signál a snaží se vysvětlit Optimovi, že se musí vrátit domů. Optimus tak určí Bulkheada, aby se stal ochráncem Miko, Beeho, aby ochraňoval Rafa, Jackovi je přidělena Arcee a odvezou je zpět domů.
Na Nemesis (lodi Decepticonů) Starscream ujišťuje lorda Megatrona, že se o Autoboty postaral. Megatron ho však ujistí o Optimově tuhém kořínku, potvrzeném snad tisícím střetnutím v boji. Po té i přes protest Starscreamea, vyrve kus krystalu Temného energonu a vrazí si ho do jiskry.
Ratchet se snaží zanalyzovat vzorek té fialové tekutiny, ale až na to že je to velice kontaminační, nezjistí nic víc. Vzorek však ukápne na mechanickou ruku, co leží na podlaze po Bulkheadově šikovnosti a obživne. Toho si však Ratchet nevšimne.