101 – Darkness Rising část 1.

V Jasperu se setkáváme s Autobotem Cliffjumperem, který fembotce Arcee vykládá o svých zážitcích s lidmi. Znenadání však zachytí signál o výskytu Decepticonů v jeho blízkosti. Arcee mu nabízí pomoc, ale Cliffjumper ji odmítne v přesvědčení, že vše zvládne sám. Objeví naleziště energonu a chvilku potom, přiletí decepticonská loď k nalezišti a decepticonští droni obklíčí Cliffjumpera, který kontaktuje Arcee a přijme její nabídku pomoci. Arcee kontaktuje i ostatní Autoboty, kteří se vydají ke Cliffjumperovým souřadnicím.

Cliffjumper zaútočí na Decepticony, ti jsou však v přesile a nakonec ho zajmou a odvedou do lodě. Tam se setkává s commanderem Starscreamem, momentálně samozvaným lordem Decepticonů, jejich setkání však dopadne pro Cliffjumpera špatně a je následně zabit. Autoboti Ratchet, Bumblebee, Arcee , Bulkhead v čele s Optimem Primem dorazí na místo, kde Cliffjumpera unesli. Acee nalezne kus Cliffjumperového plátu a tuší, že je s ním zle. Autoboti na skále, při západu slunce a s výhledem na zdejší krajinu přísahají, že ochrání zdejší obyvatele této planety před Decepticony.

Příběh se přesune do města Nevada, kde se seznámíme s chlapcem Jackem Darbym, který po práci spatří na parkovišti zaparkovanou závodní motorku, neodolá a nasedne na ni. Dvojice dronů je však začne sledovat a zvrhne se to v bitvu, do které je zatáhnut i Rafael Esquivel, spolu s Darbym sledují bitku mezi Arcee, Beem a Bulkheadem, kteří ji přijeli na pomoc a decepticonskými drony. Autoboti drony porazí a zachrání děti.

Když se o tom všem dozví Optimus navrhne, aby Arcee a Bumblebee byli ochránci Jacka a Rafaela. Oba dva Autoboti je vyzvednou ze školy, Rafael ihned nastoupí do Camara, do kterého se transformuje Bumblebee. Arcee musí, ale Jacka přesvědčovat, do toho se připlete zvědavá Miko Nakadai. Arcee je nucena odvézt oba na autobotí základnu. Děti jsou z robotů nadšeni, ti se představí a vypoví jim o svých ochraňovatelských záměrech. Optimus jim odhalí kousek o jejich minulosti. Kdy na Cybertronu probíhala válka o energon (palivu a krvi všech Autobotů a Decepticonů), Optimus bojoval po boku s Megatronem, během války se však ideály Megatrona zhroutily a sešel z cesty. Optimus děti varuje, že pokud se Megatron vrátí, znamená to pro Zemi velké nebezpečí.

Ocitáme se znovu na palubě decepticonské lodě. Kde Decepticon Soundwave zachytil žádost o otevření vesmírného mostu, Starscream i když s neskrývavou neochotou vyhoví žádosti a Decepticoni aktivují most. Z něhož vylétá kosmický letoun, který se v zápětí transformuje, do velitele všech Decepticonů. Megatron přichází na scénu!